TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2011

ΑΞΙΖΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Άντερλεχτ για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Τα τέρματα των φιλοξενουμένων σημείωσε ο Γκιγιόμ Ζιλέ (4', 36'), ενώ στο 19' είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Δημήτρης Σιαλμάς.

Α΄ Ημίχρονο

4' (0-1): Ο αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή Ζιλέ εκμεταλεύεται σέντρα του Κανού και ανοίγει το σκορ με δεξί πλασέ.

11': Ατομική προσπάθεια και σουτ του Γκερέιρο μόλις άουτ.

13': Φάουλ του Κανού, κεφαλιά του Βασιλέφσκι, εντυπωσιακή επέμβαση του Κωνσταντόπουλου.

19' (1-1): Μετά από σέντρα του Μπερνς ο Σιαλμάς γυρίζει όμορφα το σώμα του και με αριστερό πλασέ ισοφαρίζει.

30': Ο Γιοβάνοβιτς σουτάρει από πλάγια θέση έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ αποκρούει.

33': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο δίπλα από το δοκάρι του Προτό.

36' (1-2): Ο Ζιλέ σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιουχάζ.

40': Δυνατό σουτ του Σουάρες, ο Κωνσταντόπουλος διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Β΄ Ημίχρονο

65': Ο Σιαλμάς σουτάρει άουτ από καλή θέση μετά από κάθετη πάσα του Λεονάρντο.

66': Συνεργασία Γκερέιρο-Λεονάρντο, ο τερματοφύλακας της Άντερλεχτ αποκρούει το σουτ του τελευταίου.

80': Θεαματική επέμβαση του Προτό σε φαλτσαριστό πλασέ του Λεονάρντο.

87': Ο Ντε Σούτερ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι μετά από ενέργεια του Φερνάντο.

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Μανωλάς, Χέλγκασον (46' Βάργκας, 63' Λεονάρντο), Εγγλέζου, Μάκος, Κάλα, Μπερνς (46' Μπέλεκ), Γκερέιρο, Κλωναρίδης, Σιαλμάς.

Άντερλεχτ: Προτό, Βασιλέφσκι, Κουγιατέ, Γιουχάζ, Σαφάρι (54' Οντόι), Μάρετσεκ (70' Φερνάντο), Κλέσταν, Ζιλέ, Κανού, Γιοβάνοβιτς, Σουάρες (84' Ντε Σούτερ).