TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 2-0 ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, χάρη σε γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου (13') και του Λεονάρντο (65'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 80' με τον Μάριο Μπρέσκα.

Α΄ Ημίχρονο

13' (1-0): Μετά από κόρνερ του Λεονάρντο και κεφαλιά-πάσα του Μπέλεκ ο Λυμπερόπουλος με προβολή ανοίγει το σκορ.

14': Ο Χοσέ Κάρλος τροφοδοτεί τον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος πλασάρει και ο Χάκομπο μπλοκάρει.

17': Ο Χούλι βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή, προσπαθεί να τον αποφύγει αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ του κλείνει το οπτικό πεδίο και πλασάρει άουτ.

22': Κάθετη πάσα του Ροτζέριο στον Μπρέσκα, ο Δέλλας προλαβαίνει με προβολή τον Σλοβάκο πριν σκοράρει.

27': Θαυμάσιο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ράγιος, ο Αραμπατζής αποκρούει σε κόρνερ.

Β΄ Ημίχρονο

52': Μετά από συνεργασία Καφέ-Λυμπερόπουλου ο Χοσέ Κάρλος σουτάρει αλλά ο Χάκομπο αποκρούει.

57': Ο Καφές υποχρεούται να πλασάρει άουτ προ κενής εστίας μετά από προσπάθεια του Λεονάρντο, καθώς ο Άλβαρες τον ανατρέπει.

65' (2-0): Ψηλόκρεμαστή μπαλιά του Χοσέ Κάρλος, ο Λεονάρντο την κατεβάζει ωραία και διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΕΚ.

80': Ο Περόνε βγάζει σε θέση βολής τον Μπρέσκα αλλά το σουτ του τελευταίου σταματάει στο δοκάρι του Αραμπατζή.

87': Σουτ του Ρίκκα έξω από την περιοχή μόλις άουτ.

89': Ο Δέλλας προλαβαίνει τον Ναβάρο πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από εξαιρετική θέση.

AEK: Αραμπατζής, Κοντοές, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας (46' Γεωργέας), Μάκος, Καφές, Μπέλεκ (46' Ρίκκα), Χοσέ Κάρλος (80' Σιαλμάς), Λεονάρντο, Λυμπερόπουλος.
Αστ. Τρίπολης: Χάκομπο, Φόρμικα, Ροτζέριο, Τσαμπούρης, Ουσέρο (76' Μπακασέτας), Ράγιος, Μπαρτολίνι, Άλβαρες, Κωστούλας (63' Ναβάρο), Μπρέσκα, Χούλι (56' Περόνε).