TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα 9 Αυγούστου 2010

ΚΑΛΛΙΘΕΑ - AEK 2-1

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ΑΕΚ στο σημερινό εκτός έδρας φιλικό με αντίπαλο την Καλλιθέα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Κατσαρό (6’) και Μαρουκάκη (59’), ενώ η ΑΕΚ μείωσε με τον Μπλάνκο (70’).

Α’ Ημίχρονο

6’ (1-0): Ο Κατσαρός πήρε την πάσα από τον Καραδήμο σε πολύ καλή θέση στην περιοχή και με πολύ καλό πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Σάχα, ανοίγοντας το σκορ.

10’: Σουτ του Καραδήμου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Σάχα μπλόκαρε.

12’: Γύρισμα του Καράμπελα από αριστερά στον Τζιμπούρ, ο οποίος απέφυγε έναν αμυντικό και σούταρε από πλάγια θέση, με τον γκολκίπερ της Καλλιθέας να απομακρύνει.

35’: Καλή εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αθανασόπουλου.

42’: Σέντρα του Καραδήμου από αριστερά, ο Κατσαρός έκανε την προβολή αλλά δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

45’: Εξαιρετικό σουτ του Λυμπερόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

57’: Καλό σουτ του Σκόκο, έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

59’ (2-0): Ο Μαρουκάκης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

60’: Σουτ του Μαρουκάκη έξω από την περιοχή, ο Σάχα απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

70’ (2-1): Ο Έντερ εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυντικοί της Καλλιθέας δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Ίσμαελ Μπλάνκο που βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

81’: Ο Δέλλας γύρισε συρτά τη μπάλα από δεξιά στην περιοχή και ο Μπλάνκο που ακολούθησε τη φάση σούταρε ψηλά άουτ.

Καλλιθέα: Αθανασόπουλος, Ζουμπουλάκης, Τζωρμπατζάκης, Κουτρουμπής, Κισκαμπάνης, Καλτσάς, Κατσαρός, Τεγούσης, Τσάνα, Καραδήμος, Φαμπίνιο.
ΑΕΚ: Σάχα, Μανωλάς, Μαϊστόροβιτς (46’ Δέλλας), Καράμπελας (75’ Τσαμουρλίδης), Γεωργέας (60’Αργυρίου), Καφές (60’ Ιντζόγλου), Γκέντσογλου (46’ Μάκος), Σκόκο (60’ Παυλής), Λεονάρντο (60’ Έντερ), Τζιμπούρ (46’ Μπλάνκο). Λυμπερόπουλος (46’ Μπερνς).

*Το παιχνίδι διακόπηκε στο 87ο λεπτό, εξαιτίας της εισόδου φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο.
*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση της Καλλιθέας, τίμησε τον προπονητή της ΑΕΚ κ.Ντούσαν Μπάγεβιτς για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.