TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 2010

AEK-XAINTOYK 3-1

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, με τη σημερινή νίκη επί της Χάιντουκ Σπλιτ στο ΟΑΚΑ με 3-1. Η Ένωση, που κατά διαστήματα απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, άνοιξε το σκορ στο 12' με γκολ του Τζιμπούρ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 29’ με τον Ίμπρισιτς, ο Λυμπερόπουλος πέτυχε το 2-1 στο 65’ και ο Σκόκο το τελικό 3-1 στο 89’. Η ΑΕΚ έχασε πέναλτι στο 46' με τον Τζιμπούρ.

Α’ Ημίχρονο

5’ Πολύ καλό σουτ του Τζιμπούρ από τη γωνία της περιοχής, ο Σούμπασιτς έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
12’ (1-0): Ο Τζιμπούρ ύστερα από πάσα του Σκόκο, μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σχεδόν από τη γραμμή του άουτ με άψογο πλασέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σούμπασιτς.
16’: Κάθετη πάσα του Ίμπρισιτς στον Σαρμπίνι που βγήκε φάτσα με τον Αραμπατζή και πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ επενέβη σωτήρια.
19’: Μακρινό δυνατό σουτ του Λιούμπισιτς, έπεσε και απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Αραμπατζής.
28’: Ο Τόμασοφ ανατρέπεται από τον Ντιόπ στην περιοχή και κερδίζει πέναλτι.
29’ (1-1): Ο Ίμπρισιτς από το σημείο του πέναλτι ισοφαρίζει.
38’: Καλή εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, ο Σούμπασιτς διώχνει σε κόρνερ.
43’: Σέντρα του Τομάσοφ, κεφαλιά του Βέγιτς λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

46’: Ο Τζιμπούρ κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή από τον Μπούλιακ. Ο Αλγερινός αναλαμβάνει την εκτέλεσή του, αλλά ο Σούμπασιτς διώχνει σε κόρνερ.
48’: Σουτ του Τόμασοφ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, ο Αραμπατζής μπλοκάρει.
53’: Καλό σουτ του Λυμπερόπουλου από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
56’: Γύρισμα του Σκόκο από δεξιά, ο Λυμπερόπουλος στο δεύτερο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά, με τον Βέγιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή.
57’: Κόρνερ του Σκόκο, κεφαλιά του Δέλλα, ο Λιούμπισιτς απομακρύνει σχεδόν στη γραμμή του τέρματος.
65’ (2-1): Ο Σκόκο επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, ο Σούμπασιτς δεν καταφέρνει να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Λυμπερόπουλος που μπήκε στη φάση με προβολή νίκησε τον Κροάτη γκολκίπερ.
75’: Σουτ του Λυμπερόπουλου διαγώνια έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Σούμπασιτς.
76’: Εξαιρετική κάθετη πάσα του Λεονάρντο στον Τζιμπούρ, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Χάιντουκ και πλάσαρε τον Σούμπασιτς, αλλά ο Κροάτης γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ.
85’: Δυνατό μακρινό σουτ του Όρεμους, ο Αρμαμπατζής μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
89’ (3-1): Ο Σκόκο γίνεται αποδέκτης εξαιρετικής κάθετης πάσας του Λεονάρντο και βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σούμπασιτς. Ο Αργεντινός πλασάρει ψύχραιμα τον αντίπαλο γκολκίπερ και στέλνει τη μπάλα στην δεξιά γωνία.
90+’: Ο Λεονάρντο βγαίνει απέναντι από τον Σούμπασιτς, ύστερα από κάθετη πάσα του Τζιμπούρ, αλλά δεν σημαδεύει σωστά.

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Καφές (74’ Λεονάρντο), Μανωλάς, Γιάχιτς, Τζιμπούρ, Λαγός, Ντιόπ, Μπερνς (70’ Πατσατζόγλου), Σκόκο, Λυμπερόπουλος (90’ Μπλάνκο), Δέλλας.

Χάιντουκ Σπλιτ: Σούμπασιτς, Λιούμπισιτς, Μπουλιάτ, Βέγιτς, Ίμπρισιτς, Βούκουσιτς, Τόμασοφ (67’ Όρεμους), Στρίνιτς, Μάλοκα, Μπουλκού (81’ Τρέμποτιτς), Σαρμπίνι (61’ Κοπ).