TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα 3 Μαΐου 2010

ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΙΤΣΩΝΗ

Μια κακή ΑΕΚ στο πρώτο μέρος αλλά και το σύστημα που ακολούθησε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ότι το καλύτερο.
Στο δεύτερο ημίχρονο με την αλλαγή του συστήματος η ΑΕΚ θα μπορούσε να παρει ένα καλύτερο αποτέλεσμα αλλά κάτι τα λάθη της κάτι ο διαιτητής δεν της το επέτρεψαν.

Α Ημίχρονο

6' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Όσκαρ σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Σάχα, η μπάλα κόντραρε στο καλάμι του Μανωλά.

8' ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Νταρμπισάιρ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντουντού έπιασε αέρα και ο Λούα Λούα έστειλε με κοντινό σουτ την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0!!! Ο Μέλμπεργκ με κεφαλιά ψαράκι -την ώρα που είχε αρχίσει να πέφτει!- νίκησε τον Σάχα και άνοιξε το σκορ υπέρ των "ερυθρολεύκων". Αξίζει να σημειωθεί πως πριν η μπάλα πρώτα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

17' Κάθετη μεταβίβαση από τον Ντάτολο, ο Σάχα σε ετοιμότητα δεν τον ανησυχεί το πλασέ του Νταρμπισάιρ.

21' Ο Ζεβλάκοφ ανέτρεψε τον Καφέ μέσα στην περιοχή σύμφωνα με τον διαιτητή, πέναλτι για την ΑΕΚ. Κίτρινη κάρτα στον Πολωνό αμυντικό. Ο μέσος της "Ένωσης" είχε αρχίσει να πεφτει πριν από την προβολή του Ζεβλάκοφ. ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 1-1!!! Ο Ράφικ Τζεμπούρ ισοφάρισε για την Ένωση από τα έντεκα μέτρα.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-1!!! Ο Ρ. Μπράβο έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας ο Μαρέσκα έδωσε με "κεφαλιά ψαράκι" το προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Β Ημίχρονο

55' Ο Μαντούκα εκτέλεσε το φάουλ και ο Μανωλάς με τον ώμο (!) έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά τωφν διχτύων.

59' Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ με τον Σκόκο, το χλιαρό σουτ του Αργεντινού δεν ανησύχησε τον Νικοπολίδη.

66' Ο Λαγός σέρβιρε την μπάλα στον Νέμεθ σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ούγγρος επιθετικός δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ.

67' Στο κόρνερ ο Μαντούκα, την κεφαλιά ο Καφές, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Νικοπολίδης.

69' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μαντούκα έκανε τη σέντρα και ο Νέμεθ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

77' Ο Σάχα έδιωξε με υπερένταση την προβολή του Λούα Λούα.

85' Ο Σκόκο εκτελεί μακρινό φάουλ, η μπάλα γλίστρισε από τα χέρια του Νικοπολίδη και ο Μανωλάς την έσπρωξε στα δίχτυα, με τον διαιτητή να σφυρίζει λανθασμένα επιθετικό φάουλ

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ρ. Μπράβο, Ντουντού, Μαρέσκα, Όσκαρ, Λούα Λούα (90+1' Λεονάρντο), Νταρμπισάιρ (72' Λεντέσμα), Ντάτολο (86' Μήτρογλου).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο (46' Μαντούκα), Λαγός, Γιάχιτς, Μανωλάς, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Μάκος (78' Λεονάρντο), Χέρσι (56' Νέμεθ), Σκόκο, Τζεμπούρ.