English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΛΙΤ ΜΕ 1-3

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ μέσα στο Σπλιτ απέναντι στην Χάιντουκ με 1-3.
Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η ΑΕΚ που όλοι θέλουμε πετυχαίνοντας 3 τέρματα.

Α΄ Ημίχρονο

2': Δυνατό σουτ του Σκόκο μέσα από την περιοχή φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια της Χάιντουκ.

4': Ο Σαρμπίνι εκμεταλεύεται λάθος του Ντιόπ και βγαίνει μόνος του με τον Σάχα, αλλά το σουτ του σταματάει στο δοκάρι.

16': Ωραία προσπάθεια και σουτ του Λυμπερόπουλου με το δεξί αποκρούει ο Ραντόσεβιτς

21': Ο Σαρμπίνι γυρίζει τη μπάλα στον Τομάσοφ αλλά το σουτ του Κροάτη μέσου περνάει μόλις άουτ.

45+2': Ο Μπερνς περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, γυρίζει τη μπάλα στον Γκέντσογλου αλλά ο τελευταίος αστοχεί από εξαιρετική θέση.

Β΄ Ημίχρονο

51' (0-1): Ο Μάλοτσα ανατρέπει τον Σκόκο και η ΑΕΚ κερδίζει πέναλτι. Ο Αργεντινός το εκτελεί εύστοχα και ανοίγει το σκορ.

61' (0-2): Μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Σκόκο ο Μανωλάς με γυριστή κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΕΚ.

72': Ο Γκέντσογλου εκμεταλεύεται σύχγυση στην περιοχή της Χάιντουκ αλλά το σουτ του από κάλη θέση περνάει άουτ.

84' (0-3): Ο Λεονάρντο βρίσκει ωραία τον Μπλάνκο και ο Αργεντινός με σουτ στην κίνηση πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ΑΕΚ.

89' (1-3): Ο Μπούλιατ με σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΧΑΪΝΤΟΥΚ Ραντόσεβιτς, Λιούμπιτσιτς (53' Άντριτς), Μπουλιάτ, Ίμπριτσιτς, Βούκουσιτς, Τομάσοφ (53' Τσοπ), Γιοζίνοβιτς, Στρίνιτς, Όρεμους, Μάλοτσα, Ανάς Σαρμπίνι

ΑΕΚ Σάχα, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Ντιοπ, Μάκος, Γκέντσογλου, Σκόκο (76' Λεονάρντο), Λυμπερόπουλος (80' Μπλάνκο), Μπερνς (71' Λαγός)