TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 26 Αυγούστου 2011

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΘΡΙΛΕΡ

H AEK αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ντινάμο Τυφλίδας και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Κοσκάντζε στο πρώτο λεπτό αλλά στο 111' ο Λεονάρντο ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι.

Α' Ημίχρονο

1' (1-0): Ο Κοσκάντζε μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ από τα αριστερά και με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ.

20': Σουτ του Χοσέ Κάρλος έξω από την περιοχή λίγο άουτ.

27': Ατομική ενέργεια και πλασέ του Ρομπερτίνιο, ο Κωνσταντόπουλος μπλοκάρει.

33': Εκτέλεση φάουλ του Χοσέ Κάρλος με το αριστερό μόλις άουτ.

40' Αριστερό σουτ του Σίσκο δίπλα από το δεξί δοκάρι της ΑΕΚ.

45+4': Κόρνερ του Σίσκο, κεφαλιά του Μίκελ Άλβαρο, ο Αραμπατζής αποκρούει εντυπωσιακά.

Β' Ημίχρονο

57': Εκτέλεση φάουλ του Γκούντγιονσεν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.

74’: Σέντρα του Λεονάρντο από τα αριστερά, κεφαλιά του Γκούντγιονσεν από εξαιρετική θέση ψηλά άουτ.

76': Φαλτσαριστό σουτ του Λεονάρντο, ο Λόρια αποκρούει με υπερένταση.

78’: Συρτό φάουλ του Κοσκάντζε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αραμπατζή.

84': Ωραίος συνδυασμός Καράμπελα-Γκούντγιονσεν, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων διώχνει προ του Χοσέ Κάρλος.

Παράταση

111' (1-1): Ο Κακουμπάβα ανατρέπει τον Γκούντγιονσεν και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Λεονάρντο.

Ντινάμο Τυφλίδας: Λόρια, Τομασβίλι, Χάγκε, Κοσκάντζε (79' Τζιγκάουρι), Σίσκο (105' Καχιελισβίλι), Οντικάντζε, Μίκελ Αλβάρο, Ρεχβιασβίλι, Κακουμπάβα, Κβεκβεσκίρι, Ρομπερτίνιο (74' Κότο).
ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος (36' Αραμπατζής), Γεωργέας, Κάλα, Μανωλάς, Καράμπελας, Μάκος, Γκέντσογλου, Γκούντγιονσεν, Χοσέ Κάρλος (106' Καφές), Λαγός, Λυμπερόπουλος (63' Λεονάρντο).