TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2009

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΑΕΚ 4-0

Τραγική η ΑΕΚ στο χθεσινό ματς για το Europa League με την Έβερτον και έχασε με 4-0. Η ΑΕΚ παρασύρθηκε από τον γρήγορο ρυθμό της Έβερτον και στης στημένες φάσεις ήταν πολύ τραγική αφού τα δυο πρώτα γκολ που δέχτηκε από δυο κόρνερ.

Ο τραυματισμός του του Ζεράλντο Άλβες στα πρώτα λεπτά του ματς έφερε ανακατατάξεις στην ομάδα αφού με την αλλαγή του Άλβες με τον Ενσαλίβα και τον Γιάχιτς να παίρνει την θέση του στην άμυνα αποσυντονισε την ομάδα.

Α ημίχρονο

9' Σουτ του Πίενααρ έξω από την περιοχή, ο Σάχα διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Εκτέλεση του κόρνερ του Μπέινς από δεξιά, κεφαλιά του Γιόμπο στο πίσω δοκάρι, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα , κανοντας το 1-0.

17' Νέο κόρνερ από αριστερά, η άμυνα της ΑΕΚ και πάλι δεν αμύνθηκε σωστά, η Ντιστάν και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα, για δεύτερη φορά, κάνοντας το 2-0.

20' Καλό σουτ του Καφέ έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χάουαρντ.

23' Από εκτέλεση φάουλ του Μπέινς, η κεφαλιά του Τζο περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.

29' Πολύ δυνατό σουτ του Ενσαλίβα λίγο έξω από την περιοχή, μόλις άουτ.

37' Ο Πίενααρ παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή και, αμαρκάριστος, από απόσταση, περίπου, 25 μέτρων, εξαπολύει έναν ''κεραυνό'' που καταλήγει στη δεξιά γωνία του Σάχα. έτσι γίνεται το 3-0.

39' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Σκόκο, στην αγκαλιά του Χάουαρντ.

Β ημίχρονο

55' Βλακώδης ενέργεια του αμυντικού της ΑΕΚ που κλωτσά εκτός φάσης τον Γιόμπο και κόκκινη κάρτα στον Αραούχο και η ΑΕΚ με δέκα παίχτες.

63' Δυνατό σουτ του Πίενααρ έξω από την περιοχή, ο Σάχα σε κόρνερ.

66' Σουτ του Μπέινς από μακριά, μπλοκάρει εύκολα ο Σάχα.

67' Κοντινή προβολή του Όσμαν, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.

78' Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ από γύρισμα του Γιαχάγια από δεξιά, ο Μπλάνκο από κοντά πλασάρει άουτ.

79' Ο Σαχά χάνει μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Μπέινς από αριστερά, ο Γάλλος επιθετικός στέλνει εξ επαφής την μπάλα ψηλά άουτ.

82' Από νέα ολιγωρία των αμυντικών της ΑΕΚ, ο Τζο έγινε κάτοχος της μπάλας στην ''καρδιά'' της άμυνας και με σουτ έκανε το 4-0.

90' Σουτ του Μπλάνκο μέσα από την περιοχή, στην αγκαλιά του Χάουαρντ

ΕΒΕΡΤΟΝ : Χάουαρντ, Μπέινς, Γιόμπο, Μπιλιαλέντινοφ (53' Γιακούμπου), Τζο, Ντιστέν, Κέιχιλ (46' Όσμαν), Γκόσλινγκ, Πίενααρ (68' Σαχά), Φελαϊνί, Ρόντγουελ

ΑΕΚ : Σάχα, Καφές, Αραούχο, Ζεράλντο (13' Ενσαλίβα, 46' Μαντούκα), Χουανφράν, Λεονάρντο (72' Γιαχάγια), Γιάχιτς, Μάκος, Μπλάνκο, Σκόκο, Άρτσε.