TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 15 Μαΐου 2011

ΑΔΙΚΟ ΤΟ 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

H AEK αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας στο ντέρμπυ της 2ης αγωνιστικής των play-off. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Λεονάρντο στο 2' αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μπλάνκο στο 24'. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σεμπάστιαν Σάχα.

Α΄ Ημίχρονο

2' (0-1): Ο Καράμπελας σεντράρει από τα αριστερά, ο Λεονάρντο αποφεύγει τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού και με ψύχραιμο πλασέ ανοίγει το σκορ,

7': Μετά από προσπάθεια του Γεωργέα ο Μπλάνκο κάνει απευθείας σουτ αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

10': Ο Σισέ μπαίνει στην περιοχή της ΑΕΚ από τα δεξιά, σεντράρει παράλληλα αλλά ο Λουίς Γκαρσία δεν προλαβαίνει να σκοράρει με προβολή.

14': Ο Σάχα αποκρούει εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή.

23': Φαλτσαριστό κόρνερ του Γκαρσία, ο Σάχα επεμβαίνει με τα ακροδάχτυλα.

24' (1-1): Στην προσπάθειά του να απομακρύνει σέντρα του Γκαρσία ο Μπλάνκο με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

40': Σέντρα του Γεωργέα, κεφαλιά του Καφέ, η μπάλα κοντράρει στον Καντέ και φεύγει κόρνερ.

Β΄ Ημίχρονο

47': Μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια του Ζιλμπέρτο ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Σάχα αποκρούει σε κόρνερ.

66': Κόρνερ του Μπαχά, κεφαλιά του Ντιόπ μόλις άουτ.

85': Φάουλ του Κατσουράνη, προβολή του Βύντρα, νέα επέμβαση του Σάχα.

90': Ο Καφές χάνει μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ΑΕΚ με προβολή μετά από κεφαλιά του Ντιόπ και ασταθή απόκρουση του Τζόρβα.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Νίνης (87' Μαυρίας), Γκαρσία (73' Κλέιτον), Χριστοδουλόπουλος (81'Πετρόπουλος), Σίσε.
ΑΕΚ: Σάχα, Γεωργέας, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Ντιόπ, Μίτσελ, Καφές, Λεονάρντο (76' Μπερνς), Λαγός (82' Μάκος), Μπλάνκο (64' Μπαχά).