TRANSLATE BLOG

English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2009

ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΗ

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0 χάρη σε ένα τέρμα του Μαντούκα και με την νίκη αυτή πήρε βαθμολογική ανάσα αλλά και της ανέβασε την ψυχολογία.. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτρια αλλά στο δεύτερο ήταν κατά διαστήματα αρκετά καλή.

Σε αυτό συνέβαλε ότι ανέβηκαν πολύ τα ακραία μπακ αλλά κυρίως οι Σκόκο, Καφές, Μαντούκα.

Εκεί στην ΚΕΔ πρέπει να χαίρεστε άλλον έναν διαιτητή που έχετε ο λόγος για τον Σταθόπουλο ο οποίος ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των παιχτών του ΠΑΟΚ και δεν απέβαλε 2-3 παίχτες με δεύτερη κιτρίνη ,αλλά και με τα λάθος σφυρίγματα του ξεσήκωσε τους φίλους της ΑΕΚ.

Α Ημίχρονο

7' Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, μαζεύει την μπάλα ο Χαλκιάς.

35' Καλή προσπάθεια του Μαντούκα από τα αριστερά κάνει τη σέντρα ο Χέρσι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

45' Ο Μουσλίμοβιτς βγαίνει στην πλάτη των αμυντικών, αλλά το σουτ που πιάνει αποκρούεται από τον Σάχα.

Β Ημίχρονο

49' Ο Σκόκο μπαίνει στην περιοχή από δεξιά περνά δύο παίκτες του ΠΑΟΚ και κάνει την σέντρα στον Μαντούκα να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

55' Κεφαλιά του Μαντούκα μετά από σέντρα του Αραούχο, η μπάλα φεύγει άουτ από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.

63' Λάθος του Μαϊστόροβιτς, ο Ίβιτς παίρνει την μπάλα, αλλά το σουτ που κάνει μέσα από την περιοχή θα μπλοκάρει ο Σάχα.

65' Σέντρα του Μαντούκα από τα αριστερά, ο Χέρσι θα πιάσει καρφωτή κεφαλιά, και ο Χαλκιάς. αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

74' Ο Μπλάνκο στρώνει με το κεφάλι στον Σκόκο ο όποιος κάνει το σουτ και η μπάλα βρίσκει την ρίζα της αριστερής καθετής δοκού και πέρνα παράλληλα από την εστία του ΠΑΟΚ. Έτσι η ΑΕΚ έφτασε τα 14 Δοκάρια.

83' Σουτ του Λεονάρντο, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.

91'Ο Σκόκο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χαλκιά, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από το σώμα του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ Σάχα, Γκέντσογλου (68'Ζεράλντο), Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Καράμπελας, Μάκος, Καφές, Μαντούκα, Χέρσι (78'Λεονάρντο), Σκόκο, Μπλάνκο (90'Γκερέιρο)

ΠΑΟΚ Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία (81'Παπάζογλου), Βιτόλο, Τσιρίλο, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης (60'Κουτσιανικούλης), Βιεϊρίνια, Ίβιτς